top of page

על פי הוראת משרד התחבורה, עומק החריצים בסוליית הצמיג צריך להיות מינימום 2 מילימטר. מתחת לכך, הצמיג פסול וחובה להחליפו. בנוסף, צמיג המראה סימני יובש, סדקים עמוקים, קרעים בדפנות הצמיג, אינו בטיחותי לנסיעה ויש להחליפו.

1

מתי צריך להחליף צמיג?

תפקידם העיקרי של בולמי הזעזועים הוא להבטיח את היצמדות צמיגי הרכב לכביש בזמן נסיעה. בולמי זעזועים לא תקינים עלולים לפגום בין היתר במרחק בלימת החירום של הרכב, ביציבות הרכב בסיבובים, בנוחות הנסיעה ולגרום לשחיקת צמיגים מהירה.

2

מה תפקיד בולמי הזעזועים?

אין חובה לשמור על מותג הצמיג המקורי כל עוד הצמיגים המורכבים יהיו תואמים להוראות יצרן הרכב מבחינת מידה, קוד עומס וקוד מהירות. 

3

האם חובה לשמור על צמיג מקורי (OE)?

אנטי פנצ'ר מספק מענה ראשוני בלבד במקרה של תקר בגלגל. לאחר מכן, יש לנסוע לצמיגייה ולתקן את הצמיג על ידי איש מקצוע מוסמך.

בצמיג המצויד במערכת TPMS לא מומלץ להשתמש באנטי פנצ'ר.

4

האם ניתן לתקן תקר באמצעות אנטי פנצ'ר?

יש לבחון את מכלול תכונותיו של הצמיג ולוודא שתכונותיו המובילות תואמות את צרכי נהג הרכב: מרחק נסיעה ממוצע בחודש, היכן מתבצעת מרבית הנסיעה? נסיעה בתוך העיר (המאופיינת בנסיעה איטית) או מחוצה לה, נסיעה בדרכים לא סלולות וכדומה, אופי הנהיגה של הנהג (האם היא מהירה, ספורטיבית, או רגועה וכיוצ"ב). 

יש לזכור, אין צמיג מושלם! כאשר מחזקים פרמטר מסוים בצמיג, הדבר בא על חשבון תכונות ופרמטרים אחרים. כאשר רוצים לבחור צמיג, ראשית חובה להקפיד שמידת הצמיג, קוד משקל וקוד מהירות, יהיו על פי הוראות יצרן הרכב, על מנת לוודא נסיעה בטוחה.

5

איך לבחור צמיג?

TPMS הינה מערכת בקרת לחץ אוויר בצמיגים. מערכת הבנויה מ - 4 חיישנים  בגלגלי הרכב המתריעה על לחץ אוויר בכל גלגל בזמן אמת. מערכת זו מסייעת ב

 •  ירידה בכמות התאונות הנגרמות כתוצאה מכשל בצמיג.

 • שיפור יכולת הנהיגה ויציבות הרכב.

 • שיפור וקיצור מרחק הבלימה.

 • שיפור וגידול באורך חיי הצמיג.

 • חיסכון בצריכת הדלק.

 • ירידה בהוצאות התחזוקה.

6

מהי מערכת TPMS?

מולקולת החנקן, המהווה באופן טבעי 78% מהאוויר, גדולה יותר מאשר מולקולת החמצן, והתוצאה:

 • שמירה על לחץ הניפוח בצמיג לאורך זמן.

 • הארכת חיי הצמיג והקטנת שחיקתו.

 • שיפור בטיחות הצמיג וביצועיו (אחיזת כביש, מרחק בלימה, ניקוז מי גשמים).

 • מניעת התחמצנות הגומי והחלדת רשתות הפלדה שבמבנה הצמיג והחישוק.

 • הקטנת התחממות הצמיג והסכנה להתלקחותו.
  חסכון של עד 5% בצריכת הדלק והקטנת פליטת המזהמים לסביבה.

חשוב לציין כי במידה ולא ניתן לבצע השלמת לחץ ניפוח לצמיגים בחנקן, ניתן לבצע את ההשלמה גם באוויר רגיל.

7

מדוע מומלץ לנפח צמיגים בחנקן?

תקופת המכירה של צמיגים חדשים לפי החוק הינה 6 שנים מתאריך יצורם, תקופת השימוש בצמיגים, מתחילה עם רכישתם ונמשכת לאורך שנים לאחר מכן. על כן, אין להסיק ששימוש בצמיגים חדשים שגילם 6 שנים הוא אסור!

אורך חיי הצמיגים עשוי להיות הרבה יותר מ 6- שנים. הכול תלוי בתחזוקה נכונה, בהקפדה של הנהג על נהיגה נכונה ושמירה על לחץ אוויר תקין.

8

האם קיים תאריך תפוגה לצמיגים?

כאשר מורגשות רעידות של הרכב בזמן נהיגה למרות שמצבו המכאני של הרכב תקין מבחינת זוויות היגוי, בולמי זעזועים, אופנים, לחץ ניפוח, מכלולים נעים (כגון ציריות ומסבי גלגל), הסיבה נובעת מחוסר איזון של הגלגלים. האיזון מושג על ידי שימוש במכונת איזון והתקנת משקולות תואמות על החישוק.

9

איך יודעים אם דרוש כיוון פרונט?

כיוון פרונט (כיוון זוויות ההיגוי) - אחראי על הזווית המדויקת בה יפגוש הצמיג את הכביש. כיוון זוויות ההיגוי עשוי להיפגם כתוצאה מכניסה לבור, מהמורה חזקה ועוד. מי שקובע את כיוון זוויות ההיגוי הוא יצרן הרכב. חשוב לעשות כיוון פרונט כי כאשר כיוון זוויות ההיגוי אינו תקין, תיווצר בצמיגים שחיקה מוגזמת ולא אחידה אשר תגרום לאי נוחות בנסיעה ולקיצור משמעותי של חיי הצמיג. יש לבצע כיוון פרונט ( כיוון זוויות היגוי ) לפחות פעם בשנה כדי לשמור על הבטיחות של הרכב ושל הנוסעים.

10

מהו כיוון פרונט?

כיום, מרבית יצרניות הצמיגים הגדולות מעבירות את מפעלי ייצור הצמיגים למדינות אסיה וזאת בעקבות מענקים אשר הן מקבלות מאותן מדינות. כל המפעלים מפוקחים מבחינת בקרת איכות על ידי אותן יצרניות צמיגים כך שאיכות הצמיגים במרבית המקרים נשמרת. כמו כן, שוק הצמיגים  האסייתי נמצא בתנופה אדירה לאור השיפור המשמעותי שחל באיכות הצמיגים.

יחד עם זאת, חשוב לוודא שעל הצמיגים מוטבעים תווי תקן DOT ו/או E המאושרים ע"י משרד התחבורה.

11

האם קיימת חשיבות לארץ ייצור הצמיג?

צמיג RUNFLAT, בשמו העברי נקרא צמיג 'אל תקר'. זהו צמיג אשר יכול להמשיך בנסיעה על אף אובדן לחץ אוויר פתאומי. צמיגי RUNFLAT הינם בעלי דפנות מחוזקות אשר תומכות במשקל הרכב בעת אובדן לחץ האוויר ובכך מספקות פתרון זמניה עד הגעה לצמיגיה הקרובה ביותר.

בעת אובדן לחץ אוויר אין לעבור מהירות מקסימלית של 80 קמ"ש ויש לפנות לצמיגיה הקרובה לצורך תיקון הצמיג בהקדם.

12

מהו צמיג Runflat?

נהג יקר!!!

 הצמיג מהווה את הקשר הישיר של רכבך עם הכביש

מידע זה יסייע לך בקנייה נכונה, בשמירה על אורך חיי הצמיגים והנאה מנהיגה נוחה, חסכונית בדלק ובטוחה.

שאלות נפוצות

bottom of page